Rubrika: Slovinsko

Obnova trati Imeno-Kumrovec-Savski Marof

Dne 17. března 2011 proběhlo v Kraljevci na Sotli setkání generálního ředitele SŽ a generálního ředitele HŽ, jehož cílem bylo jednání o obnově provozu na uvedeném úseku. Provoz na této trati byl zastaven v roce 1998 z důvodu špatného technického stavu c… více »

Den sedmý: Ljubljana – (Dobova) – Brežice – Sevnica – Trebnje – Metlika – Ljubljana a závěr

Ráno vyrážím MV Alpine Pearls do Dobovy. Z pestré směsky vozů si vybírám Bpm SBB. Ve vlaku panuje atmosféra stěhování národů, spousta pospávajících cestujících s obrovskými zavazadly. Usedám u jedné paní a dáváme se do pohybu. V Dobově vystupuji, sleduj… více »

Den šestý: Ljubljana – (Celje) – Velenje – Celje – Ljubljana

Dnes si musím opět přivstat, do Velenje to zrovna moc nejezdí, i když na zdejší poměry se to dá považovat spíše za nadprůměr.Po vystoupení ve Velenje se částečně podle čichu, částečně podle jakési mapky na autobusové zastávce vydávám směr centrum. Přic… více »

Den pátý: Ljubljana – Maribor – Dravograd – Holmec – (Maribor) – Ljubjana

Ráno opět vyrážím brzo, potřebuji si ještě zajistit místenku na ICS. Paní na přepážce mi však řekne, že se jim pokazil vlak a jezdí nadomestna garnitura, takže místenku nepotřebuji. Na nástupišti nastupuji do Desira, které mě odveze až do Mariboru. Klasi… více »

Den čtvrtý: Ljubljana – Kamnik Graben – Homec – Šmarca – Ljubljana

Tentokrát je na plánu krátká cesta, ráno si tedy přispím, naobědvám se a v 13:15 vyrážím směr Kamnik. Jedná se o trať s jedním z nejhustších osobních provozů, do Kamniku jezdí vlak téměř co hodinu a do bližších stanic i vložené vlaky. Jinak tomu je o vík… více »

Den třetí: Ljubljana – Murska Sobota – Ormož – Središče – (Ormož) – Hodoš – Ljubljana

Ráno se opět vydávám na hlavní lublaňské nádraží, kde nastupuji do MV Citadella, cestujících je relativně dost, nicméně podaří se mi zabrat prázdné kupé v ABl. Roztahuji sedačky a ulehám. Cesta probíhá klidně až do Laška, kde zastavujeme a po chvíli jsme… více »

Den druhý: Ljubljana – (Celje) – Sveti Rok ob Sotli – (Stranje) – Imeno – Stranje – Celje – (Zidani most) – Ljubljana

Ráno opět vyrážím na hlavní lublaňskou stanici, získávám povinnou rezervaci na ICS pendolino a vyrážím směr Celje. Zde mám asi čtvrt hodiny na přestup, návštěvu města si tedy nechávám na později a nastupuji tentokráte do jednotky 813/814. Oproti řadě 713… více »

Den první: Ljubljana – (Jesenice) – Nova Gorica – (Sežana) – Divača – Ljubljana

Ve tři čtvrtě na sedm nastupuji do soupravy 713/715 s příznačnou CVR Krásy Slovinska, která však tyto krásy zevnitř vlaku poněkud skrývá. Tento osobák s tříapůlhodinovou jízdní dobou mě doveze přímo do Nové Gorice. Přestože předpověď počasí hlásí zatažen… více »

Po slovinských tratích v sedmi dnech

Jelikož jsem v červenci zůstal v Lublani již téměř sám, zrodil se tento nápad jak s pomocí jízdenky InterRail One Country Pass strávit část tohoto času.Cílem bylo projet všechny tratě s osobní dopravou ve Slovinsku. Nicméně jak brzy zjistíte, všechny z… více »